Ahoj, mé jméno je Ivan Boreš a díky za váš zájem o mé hudební aktivity!

Není jich málo. Tak pomalu…

Sólo

Jako kytarista – skladatel se zaměřuji na vlastní autorské skladby, kterých mám tolik, že vyplní celý program kytarového recitálu. Všechny skladby, které hraji mám zapsané v notách a některé již vyšly tiskem. Například 12 koncertních etud, Nocturno (jako vítězná skladba skladatelské soutěže Pro Guitarra), The Rover. Drobnější skladby jako Tetrachordum, Spectrum a Haiku mám pečlivě uložené. Poslední mé širší autorské dílo je 24 preludií. Zkomponoval jsem také pro radost mnoho skladeb, které jsou ovlivněny Španělskem (Spanish suit), hudbou z Peru a Korsiky. Pro španělské skladby jsem si vytvořil fiktivní postavu Fernandéze. Pro suitu z Peru jsem vybral nádherné peruánské melodie, které se zpívají třeba při ceremoniích nebo léčebných rituálech s tradiční medicínou Ayahuasca. A abych nemyslel jen na sebe, zaranžoval jsem pro děti korsické melodie. Noty jsou ke stažení v PDF zde.

Využívám klasické kytary: Jiří Šperl (smrk), Dieter Hopf a Manuel Adalit (cedr)

Duo

Kytarové dueto s názvem Sanity Guitar Duo jsme založili s kamarádem Vojtěchem Vrtiškou, se kterým jsem studoval na HAMU u Prof. Štěpána Raka, u něhož jsem oba absolvovali v roce 2011 a 2012. Vojtěch se přizpůsobil mým skladbám tak dobře, že si k nim přidělal svůj part. Takže náš repertoár zahrnuje již zmiňovanou španělskou suitu od Fernandéze a nově také všech 24 preludií. Skladby tak dostaly nový rozměr a co je důležité, jsou samozřejmě také v notách. Za zmínku také stojí skladba, kterou jsem zkomponoval pro kytarové dueto Siempre Nuevo. Má název Křídla a je často hrána, což mi dělá radost.

Trio 

Je mi ctí, že i nadále spolupracuji s tzv.”akademickou půdou”. Trio Rataj – Trojan – Boreš je zvukovová performace, o které se více dovíte na stránce projekty: https://www.ivanbores.cz/projects/

Kapely:

Vivat Joe! – Instumentalní Art Rock/Metal.

Jelikož jsem na elektrickou kytaru začínal v 11 letech, není divu, že jsem se k ní vrátil. Trio vzniklo v roce 2015 a debutové album jsme natočili v roce 2017(zde odkaz) V albu se odráží rukopis kytaristů jako Joe Satriani, Michal Pavlíček, Joey Tafolla, Marty Friedman, Chuck Schuldiner. Jsou to kytaristé, kteří ovlivnili mou hru v rockmetalové pubertě. Kytaristům jako Steve Vai, John Petrucci vzdám hold ve druhém albu, které se připravuje na rok 2021!

Bicí morduje milovník sportu a dobrého piva Michal Piloušek a na basu hraje náš objev Jiří Pecka.

Hraji na kytary ZR Guitar(official web here)

Masáž

Tak tohle trio si musíte nejdřív poslechnout a pak si to sami zařadit, budete-li chtít. Za bicími totiž sedí Čert z legendární kapely Gride a za basou a křikem – stál – Majkl a nyní, tak jak se to leckde stane, Honza Kapák z Bohemyst. A já se tam motám se španělkou a recituju, někdy pokřikuju nebo dokonce zpívám melodie! Naše hudba je opravdu Masáž a zahrnuje album z roku 2015 Kvok!, CD (vlastním nákladem) + MC (nakladatelství NAAB). Kritici, co píší kritiky, nás na tomto albu doslova rozdupali. Asi si mysleli, že nám utnou tipec. Pak následuje vydané Split LP s kapelou Massola (vydalo nakladatelství Magick Disk Music 2018). V roce 2019 vyjde Dvanáct měsíčků – zhudebněné básně J.H.Krchovského z jeho Nekonečného kalendáře. Těšte se!

Hraji na švédskou kytaru Hagstrom, která vydrží snad vše. Používám struny Martin, ty nejsilnější a nejtvrdší.

Dirty Lesbian Duck – Hard Core

Začínal jsem u téhle kapely jako bubeník ještě na učilišti, který, jak říká pan kapelník Pavel Karvánek, se umí víc houpat na židli než bubnovat. Pak jsem s kapelou nehrál patnáct let. Po odchodu jednoho z kytaristů jsem velmi rád přijal nabídku a máme za sebou album Bolest a Hřích a demo Matka piv. Kapela je unikátní v tom, že má svůj závoz piva z pivovaru Poutník až do zkušebny. Když je léto, závozník je zaškolen kapelníkem, že prvních dvacet piv laskavě do lednice!

Celá kapela: Karvi – křik, Wagi – bubny, Baty – basa, Jirda – kytara

Hraji na kytaru Jackson s hokejkou, po vzoru Ch.Chuldinera.

Studium: Jsem vyučený strojní zámečník (r.1993). Po vyučení jsem absolvoval kytarové kurzy Luboše Andršta a aktivně se dál zabýval jazzovou kytarou u Petra Zelenky. V roce 2005 jsem maturoval na Konzervatoři v Českých Budějovicích, kde byli po dobu čtyř let mými pedagogy Emanuell Kümmel na kytaru, Radek Rejšek a Jiří Churáček na skladbu. Od roku 2011 jsem absolventem HAMU v Praze (s přiděleným titulem MgA), kde byl mým učitelem Pan Profesor Štěpán Rak. Po studiích klasické a soudobé kytary se aktivně zabývám flamencem. K mým učitelům patří např. španělský flamencový kytarista Luis Mariano, jehož mistrovské kurzy jsem navštívil v roce 2018.

Podrobnější inf. o mé minulosti jsou zde.

Veškeré aktivity či menší projekty naleznete v liště Projects.

Přeji Vám všem pěkné brouzdání.

Ivan Boreš